4 lihtsat nippi, kuidas parandada oma une kvaliteeti

Me kõik teame, kui oluline on kvaliteetne uni: see on üks tugeva immuunsussüsteemi alustalasid. Kiire elutempo tõttu võib aga uni jääda tahaplaanile, tekitades seejärel paraku mitmeid tervisemuresid. Internetiajastu on une kvaliteeti omakorda samuti vähendanud, kuna tahes-tahtmata kipuvad ekraanid näppama aega une arvelt.

Oma tervise turgutamiseks on oluline tagada kvaliteetne uni. Alljärgnevalt jagame 4 kasulikku nippi, mis aitavad lihtsa vaevaga une kvaliteeti parandada.

1. Vähenda ekraaniaega enne uinumist

Üks põhjuseid, miks magamisrütmiga võib palju probleeme tekkida, on seotud ekraanidest kiirguva sinise valgusega. Kui jälgida õhtusel ajal ekraane, saadab see ajule signaali justkui oleks veel päevane aeg, mistõttu on raske magama jääda: aju lihtsalt ei mõista, et käes on õhtu.

Mõistagi tekib enne magamajäämist kiusatus vaadata veel üks episood oma lemmikseriaali või teha online kasiino lehel paar kiiret panust, kuid enne uneaega ei tohi sellele kiusatusele järgi anda. Eksperdid soovitavad teleri sulgeda juba 2 tundi enne uneaega.

Kui soovid õhtul kasutada telefoni või sülearvutit, kasuta sinist valgust blokeerivaid prille ning paigalda seadmetele rakendused, mis lisavad ekraanile sinise valguse filtri.

2. Ära joo õhtul kohvi ega söö suurt einet

Kohv sisaldab mitmeid tervisele kasulikke omadusi, kuid juues seda hilisõhtul kahjustab see paraku uinumisvõimet. Kofeiin püsib veres 6-8 tundi, mistõttu tasuks viimane kohv juua pigem pärastlõunal, mitte hiljem.

Paljud meist on kuulnud ka emalt või vanaemalt seda, kuidas pärast kella 18 õhtul ei tasu süüa. Ka sellel vanarahva tarkusel on oma tõetera: mitmed uuringud on leidnud, et hilisõhtune söömaaeg kahjustab une kvaliteeti.

Kui soovid õhtul siiski midagi süüa, tasub valida pigem kerge snäkk.

3. Harjuta end ühe kindla magamisrütmiga

Kellelegi ei meeldi rutiin, kuid une kvaliteedi jaoks on järjepidev magamisrütm siiski oluline. Une kvaliteet on seotud keha ööpäevarütmiga, mis tegutseb ühes kindlas tempos, enamasti olles seotud päikesetõusu ja -loojanguga.

Korrapäratu magamisrütmi korral võib ka une kvaliteet olla viletsam. Tervise toetamiseks tasub harjutada end ühtlase magamisrütmiga. Kui oled järjepidev, kohaneb keha rütmiga üsna kiirelt ning varsti ei ole sul enam vaja isegi äratuskella. Lisaboonusena ärkad alati värske enesetundega.

4. Loo magamistuppa mõnus keskkond

Kõige muu kõrval unustatakse tihti ära magamistoa enda kvaliteet. Mitmed uuringud on tõestanud, et magamistoa keskkond mõjutab une kvaliteeti ja tervist olulisel määral, eriti heli, temperatuuri ja muude taoliste faktoritega seoses.

Magamistuba peaks olema vaikne, rahulik ja nauditav paik, seega proovi vähendada müra ja valgust nii palju kui võimalik. Säti toa temperatuur mugavaks: enamasti võiks magamistuba olla natuke jahedam kui teised ruumid, kuna ülemäära soojas toas on raske välja puhata.

Investeeri ka kvaliteetsesse madratsisse ja voodipesusse: mida mugavam on magamisase, seda parem on ka uni.